Komorní a pěvecký hudební večer
27.09.2024 19:00
Místo: Muzeum barokních soch [navigovat]
Typ: Hudba
Chrudimská beseda Vás zve v sezóně podzim 2024 na "Chrudimské hudební večery", kde zazní skvosty klasické hudby.
V předvečer svátku sv. Václava, hlavního zemského patrona a k oslavě Roku české hudby 2024 – Pocta jubilantům Vás zveme na varhanní koncert.
Na programu Bohuslav Matěj Černohorský, Jan Zach, František Ignác Tůma, Jan Křtitel Kuchař, Bedřich Smetana, Alois Hnilička, Antonín Dvořák, Eduard Tregler, Petr Eben, František Xaver Thuri, Petr Židek, Václav Uhlíř
Hana Medková – soprán
- Absolvovala konzervatoř v Pardubicích a dále pokračovala ve studiu koncertního a operního zpěvu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě.
- Pěvecké umění zdokonalovala pod vedením M. Fidlerové-Sopirové, Nancy Henninger a Antonia Carangela.
- Účastnila se mistrovských kurzů u Andreje Kucharského, Evgenije Nesterenka, Gabriely Beňačkové a dalších. Je laureátkou domácích i mezinárodních pěveckých soutěží (soutěž Konzervatoří České republiky 1995 – 3. cena, Mezinárodní pěvecká soutěž A. Dvořáka v Karlových Varech 1996 – Čestné uznání a cena Jarmily Novotné, Mezinárodní pěvecká soutěž M. Schneidera-Trnavského v Trnavě 2002 – 3. cenu a stipendium na mistrovské kurzy Alaina Nonata a Franze Wolfkampa).
- Hostovala ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, Státní opeře Praha a v Moravském divadle Olomouc. Věnuje se koncertní činnosti, účinkuje na řadě koncertů a festivalů doma i v zahraničí, spolupracuje s orchestry Slovenská filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Hradec Králové, Wroclawska Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Solamente naturali a další., s domácími i zahraničními dirigenty (V. Kiradiev, J. Glower, S. Bevier, O. Kukal, K. Kevický, S. Dinyés a další.). Její doménou je zejména komorní hudba a její repertoár zahrnuje duchovní, písňovou i operní tvorbu od baroka po současnost.
- Pedagogicky působí na Konzervatoři v Pardubicích, kde je zároveň vedoucí pěveckého oddělení. V roce 2019 získala doktorát na Fakultě umění Univerzity Ostrava.
Václav Uhlíř – varhany
- Václav Uhlíř (1954) Po maturitě na gymnáziu v Hradci Králové byl přijat na Akademii múzických umění v Praze do třídy Prof. Jiřího Reinbergera. Absolvoval v roce 1980 u Prof. Milana Šlechty. Během studia se úspěšně zúčastnil několika varhanních soutěží.
- Od roku 1970 působí na kůru kostela Panny Marie v Hradci Králové jako varhaník a sbormistr. Od roku 1974 se soustavně věnuje koncertní činnosti u nás i v zahraničí.
- Zajímavé jsou rovněž nahrávky pro rozhlas a hudební vydavatele. Z jeho četných nahrávek pro rozhlas stojí za zmínku zejména cyklus českých historických varhan, který se dodnes vysílá na stanici Vltava. Z diskografie, která čítá na 20 CD je pozoruhodný zejména profilový kompaktní disk s názvem Česká varhanní tvorba. Od roku 1990 zastává na biskupství v Hradci Králové funkci diecézního organologa.
- Je rovněž spoluautorem publikace Historické varhany v Čechách (Libri 2000) a autorem monografie Varhany královéhradecké diecéze (Garamon 2007). Za dlouholetou službu církvi a zejména péči o varhany v diecézi byl na návrh biskupa Mons. Dominika Duky v roce 2008 oceněn papežem Benediktem XVI. vyznamenáním Pro Ecclesia et Pontifice.
879. chrudimský hudební večer
Vstupné: 170 Kč
- pokladna Divadla Karla Pippicha, kontakt a otevírací doba zde
- POKLADNA OD 16. DO 27.9. UZAVŘENA z důvodu nemoci. Děkujeme za pochopení
- Turistické a informační centrum Chrudim, kontakt a otevírací doba zde
- online (při kontrole vstupenek stačí vstupenka/y v mobilu, není nutné tisk)
- v Muzeu barokních soch bez určení místa k sezení
Pořadatel
Chrudimská beseda, městské kulturní středisko
Široká 85, 53701 ChrudimTelefon: 603115874
E-mail: chbeseda@chbeseda.cz
Odkazy: Web Facebook
Více o pořadateli