výstava
16.5.2018 od 23:59
Chrudim

Muzeum barokních soch

www.barokochrudim.cz

Otevírací doba: denně 9–12 13–17  

 

Výstavní síň Chrudim

www.vystavnisinchrudim.cz

PAULINA SKAVOVA - MĚSÍČNÍ BOHYNĚ

Výstavou Měsíční bohyně končí sochařka Paulina Skavova svou loveckou sezónu, kdy se věnovala materiálům a myšlenkám souvisejícím s lovem, zvláště nejviditelnějšímu znaku úspěšného lovu, trofeji – erotismu a smrti. Jejím tématem jsou také pohádky, legendy, mýty, panenky a hrdinky. Používá přírodní materiály, laminát, krystal nebo bronz.

Paulina Skavova (1976) pochází z Trutnovska, ale v současné době žije a pracuje v Novosedlech u Písku. Vystudovala pražskou Akademii výtvarných umění v ateliéru sochaře Karla Nepraše. Studium dokončila v intermediálním ateliéru Milana Knížáka. Na svém kontě má neuvěřitelnou řadu realizací ve veřejném prostoru a ve filmu, patří k nejpracovitějším a nejúspěšnějším figurálním sochařům současnosti. Rovněž je kurátorkou nové trutnovské městské galerie UFFO.

 

Regionální muzeum v Chrudimi

Široká 86, Chrudim, 469 620 330, info@muzeumcr.cz, www.muzeumcr.cz 
Návštěvní doba: Út–Ne 9–12, 12.30–17

Stálé expozice:
MOZAIKA Z DĚJIN REGIONU
PLAKÁTY ALFONSE MUCHY
LIDOVÝ NÁBYTEK

Výstavy:

 „Bůh, čest, vlast“ - život na heřmanoměsteckém zámku v 1. polovině 20. století

Výstava je připravena ve spolupráci s panem Bc. Ivo Šimákem, autorem knihy Kníže O. F. Kinský na zámku a panství v Heřmanově Městci. Nahlédneme do života O. F. Kinského, jeho manželek a dětí během pobytu na heřmanoměsteckém zámku. A stručně zmíníme také předchozí majitele z rodu Kinských. Po vernisáži proběhne beseda s panem Bc. Ivo Šimákem, autorem knihy Kníže O. F. Kinský na zámku a panství v Heřmanově Městci. Výstava potrvá do 27. května.

Ve světě ořezávátek

Na netradiční výstavě bude k vidění na několik stovek ořezávátek nejrůznějších tvarů, materiálů a velikostí, zároveň se návštěvník dozví zajímavosti o historii psacích potřeb, patentu na ořezávátka a českých výrobcích. Pro děti bude připraven „ořezátkový“ koutek. Výstava potrvá do 27. května.

Svět kostiček®

Znáte ty malé barevné kostičky známé firmy? Víte, že se z nich dá postavit cokoliv? Dokonce celý svět? Přijďte se o tom přesvědčit. Shlédněte modely věcí skutečných i fantastických. Prohlédněte si zmenšené město či vesmírné plavidlo. Výstava potrvá do 6. května

Brána recyklace 

Výstava představuje širokou škálu předmětů vyrobených z recyklovaných materiálů. Vytříděný odpad totiž není jen pouhým odpadem, ale cennou surovinou, která se dá využít na výrobu nových věcí. Na výstavě uvidíte, co vše se dá vyrobit ze skla, papíru, plastů nebo nápojového kartonu. Výstava potrvá do 27. května.

Šťastný život v secesi

Výstava nabídne pohled, jak prožít spokojený a šťastný život díky humorným, sto let starým radám a návodům, dále jak vytvořit fungující a vkusně zařízenou domácnost s kuchyní, salonem a jídelnou. Originálním elegantním ošacením, slunečníky, klobouky, rukavičkami, obuví, bižuterií apod. Bude vytvořena např. instalace tzv. korzu, které bylo neoddělitelnou součástí svátečního dne ve městě. Výstava potrvá od 10. května do 24. června.

Výstava prací žáků chrudimské  ZUŠ

Výstava je průřezem prací žáků výtvarného oboru, které byly vytvořeny v rozmezí posledních dvou let. Námětem jejich tvorby je výtvarné zpracování pohledu na okolní svět jejich očima tak, jak ho dokáží vnímat a následně výtvarně zpracovat. Vytavené práce jsou z oddělení výtvarného atelieru, výtvarné fotografie a keramiky, ve věkové kategorii 5 – 18 let. Výstava potrvá od 14. do 27. května.

Akce: OMG – Otevřená muzea a galerie

Festival zážitků v kulturních institucích Pardubického kraje.

Regionální muzeum v Chrudimi přispěje v tomto roce programem zaměřeným zejména na kolektivy základních a středních škol s názvem Living history – Kterak se chrudimským řemeslníkem státi, který volně naváže na loňský program Living history - Kterak se váženým měšťanem chrudimským státi. V letošním roce se zaměříme na řemesla provozovaná ve středověké Chrudimi. Návštěvníci si mnohá řemesla vyzkouší a dozvědí se zajímavosti ze života středověkého města. Hlavním cílem akce je zvýšení povědomí o životě ve středověké Chrudimi a propagace starých řemesel.

Úterý 15. května od 9 do 14 hodin

 

Muzeum loutkářských kultur 

Břetislavova 74, 537 60 Chrudim, 469 620 310, puppets@puppets.cz, www.puppets.cz, www.facebook.com/mlk.cr

Stálá expoziceMagický svět loutek

Vstupte do Magického světa loutek a nechte se vést od historie k moderně českého loutkářství. Nahlédněte do světa Orientu. 

Výstavy:  Pohádkový život rodiny Lamkových

Výstava je poctou legendárním tvůrcům animovaných filmů pro děti, Haně a Josefu Lamkovým. V jejich dílně spatřily světlo světa třeba pohádky O človíčkovi nebo Matylda. Výstava trvá do neděle 16. září.

Akce: SKŘÍTCI

Existuje tisíce různých skřítků. Od těch hodných přes Trpaslíky až po zlé Plivníky a Dupynožky. Stínová po- hádka Divadla Toy Machine začne proradným a lstivým skřítkem Dupynožkou, tak jak oněm psali bratři Grim- mové a skončí hodnými nočními skřítky, kteří lidem přináší dobro, aby se nám pak mohli zdát krásné sny. Na představení navazuje krátká dílna. Kapacita sálu je omezena, doporučujeme si rezervovat na tel.: 469 620 310 nebo v recepci MLK. Vstupenky z rezervací je třeba si zakoupit předem. Rezervace se ruší den před akcí.

Neděle 22. dubna od 15 hodin

Cena za představení 70 Kč, představení s dílnou 90 Kč

 

Pod Širokými schody

Vodní zdroje Chrudim, U Vodárny 138, 469 637 101, vz@vz.cz, www.vz.cz

ŽIDOVSKÉ HŘBITOVY NA CHRUDIMSKU

Výstava potrvá do čtvrtka 31. května. Návštěvní doba: Po–Pá 8–16

 

Galerie Art

Světlana a Luboš Jelínkovi, www.galerieart.cz, návštěvní doba: Po–Pá 14–17.30, So 9–11.30

JAN GEMROT

Obrazy z let 2017 – 2018 předního českého mladého malíře.

JAROSLAV RÖSSLER

Fotografie. Výstava potrvá do 28. června.