výstava
15.2.2018 od 23:59
Chrudim

Muzeum barokních soch

www.barokochrudim.cz

Otevírací doba: sobota, neděle, svátky 9–12 13–17  

V Muzeu barokních soch je umístěn trojrozměrný model města Chrudim v měřítku 1:500. Model je pojat jako soudobá veduta. To znamená, že zachycuje co možná nejpřesněji podobu města k dubnu 2015, kdy byly shromážděny podklady k jeho vzniku. Protože si autoři modelu z VIZarch studia uvědomují potenciální důležitost podobného díla pro budoucnost, kladli extrémní důraz na přesnost a věrnost realitě. Model je sice graficky abstrahován, geometricky však odpovídá realitě s přesností na deset centimetrů a je tak nejkomplexnějším zobrazením města v jeho historii.

 

Regionální muzeum v Chrudimi

Široká 86, Chrudim, 469 620 330, info@muzeumcr.cz, www.muzeumcr.cz 
Návštěvní doba: Út–Ne 9–12, 12.30–17

Stálé expozice:
MOZAIKA Z DĚJIN REGIONU
PLAKÁTY ALFONSE MUCHY
LIDOVÝ NÁBYTEK

Výstavy:

To jsme doma měli taky

Pamatujete fotoaparáty Zenit, Praktica, televize Tesla a Merkur, tranzistoráky, gramofonové desky, šaty z krimplenu, dekorace z chemlonu, dárková mýdla Šeřík, nebo třeba fronty na knihy a na maso každý čtvrtek? Tak tuto dobu si připomeneme na výstavě, na které si mnozí řeknou: „To jsme doma měli taky.“ Výstava bude otevřena do 25. února.

Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů

Výstava Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Nahlíží problematiku nacionalizace šlechty v Československu, angažovanosti některých šlechtických rodů a jednotlivých osobností v nacistickém hnutí. Současně sleduje osudy historických sídel patřících těmto rodům ve 20. století a cestu mobiliáře převzatého z nich po konfiskaci do různých institucí. Výstava potrvá do 25. března.

 „Bůh, čest, vlast“ - život na heřmanoměsteckém zámku v 1. polovině 20. století

Výstava je připravena ve spolupráci s panem Bc. Ivo Šimákem, autorem knihy Kníže O. F. Kinský na zámku a panství v Heřmanově Městci. Nahlédneme do života O. F. Kinského, jeho manželek a dětí během pobytu na heřmanoměsteckém zámku. A stručně zmíníme také předchozí majitele z rodu Kinských. Po vernisáži proběhne beseda s panem Bc. Ivo Šimákem, autorem knihy Kníže O. F. Kinský na zámku a panství v Heřmanově Městci.

Vernisáž ve čtvrtek 1. března v 17 hodin. Výstava potrvá do 27. května.

Ve světě ořezávátek

Na netradiční výstavě bude k vidění na několik stovek ořezávátek nejrůznějších tvarů, materiálů a velikostí, zároveň se návštěvník dozví zajímavosti o historii psacích potřeb, patentu na ořezávátka a českých výrobcích. Pro děti bude připraven „ořezátkový“ koutek. Výstava potrvá od 1. března do 27. května.

Svět kostiček®

Znáte ty malé barevné kostičky známé firmy? Víte, že se z nich dá postavit cokoliv? Dokonce celý svět? Přijďte se o tom přesvědčit. Shlédněte modely věcí skutečných i fantastických. Prohlédněte si zmenšené město či vesmírné plavidlo.

Výstava potrvá od 15. března do 6. května

 

Muzeum loutkářských kultur 

Břetislavova 74, 537 60 Chrudim, 469 620 310, puppets@puppets.cz, www.puppets.cz, www.facebook.com/mlk.cr

Stálá expoziceMagický svět loutek

Vstupte do Magického světa loutek a nechte se vést od historie k moderně českého loutkářství. Nahlédněte do světa Orientu. 

Výstavy:  Večerníček nikdy nespí!

Pohádkový život rodiny Lamkových. Výstava je poctou legendárním tvůrcům animovaných filmů pro děti, Haně a Josefu Lamkovým. V jejich dílně spatřily světlo světa třeba večerníčky O človíčkovi nebo Matylda.

Výstava trvá od 9. března do 16. září.

 

Pod Širokými schody

Vodní zdroje Chrudim, U Vodárny 138, 469 637 101, vz@vz.cz, www.vz.cz

KRÁSY KRASU (A PSEUDOKARSU) 

Vernisáž výstavy v úterý 6. března v 18.30 hodin.

Výstava potrvá do pátku 30. března.

Návštěvní doba: Po–Pá 8–16

CO SE DO VÝSTAVY NEVEŠLO

Přednáška – Jan Moravec

Úterý 6. března v 19 hodin

 

Galerie Art

Světlana a Luboš Jelínkovi, www.galerieart.cz, návštěvní doba: Po–Pá 14–17.30, So 9–11.30

JAN GEMROT

Obrazy z let 2017 – 2018 předního českého mladého malíře.