výstava
10.8.2018 od 23:59
Chrudim

Muzeum barokních soch

www.barokochrudim.cz

Otevírací doba: denně 9–12 13–17  

 

Regionální muzeum v Chrudimi

Široká 86, Chrudim, 469 620 330, info@muzeumcr.cz, www.muzeumcr.cz 
Návštěvní doba: Út–Ne 9–12, 12.30–17

Stálé expozice:
MOZAIKA Z DĚJIN REGIONU
PLAKÁTY ALFONSE MUCHY
LIDOVÝ NÁBYTEK

Výstavy:

Klukovský sen, holčičkám vstup dovolen

Výstava připravená ve spolupráci se sběratelem Václavem Blažkem. Pan Blažek vlastní rozsáhlou sbírku hraček, v níž dominují modely autíček, které sbírá přibližně 40 let. Na chrudimské výstavě představí kovová autíčka vyrobená jak v Evropě, tak i v Japonsku, Číně a Hongkongu doplněná o další zajímavé hračky. Další komentovaná prohlídka se uskuteční 16. září od 15 hodin. Výstava potrvá do 30. září.

Pes, věrný přítel člověka

Přes prázdniny si pro Vás Regionální muzeum v Chrudimi připravilo výstavu věnovanou našim čtyřnohým přátelům, psům. Výstava pod názvem PES, věrný přítel člověka provede malé i velké návštěvníky procesem zdomácnění psů. Výstava je členěna na celkem 14 zastavení věnovaných blízkým i vzdáleným předkům psa domácího, psům ve službách aristokracie, ale i ve službě člověka obecně, českým rasám psů, řeči těla psů a dalším neméně zajímavým tématům. Přímo ve výstavě je vytvořeno několik dioramat. Těšit se návštěvníci mohou například na smečku vlků číhající u pravěké jeskyně či přehlídku vycpanin loveckých psů a kde jinde, než v jejich oblíbeném prostředí, v lese. Co by to bylo ale za výstavu, na které bychom zapomněli na pro nás tak typického pejska „gaučáka“. Na své si přijdou i milovníci umění. Na výstavě bude prezentováno na několik desítek uměleckých i užitých předmětů s tématikou psa. Na děti čekají hravá zastavení.

Souběžně proběhne výstava CANIS PICTUS, Pes a historické fotografii 1839 - 1918. Vystavena je unikátní soukromá sbírka Michala Císařovského téměř stovky historických fotografií a jejich reprodukcí. Mezi mnoha zajímavými snímky najdete třeba i nejstarší známou fotografii čínského naháče z Bombaje z doby okolo roku 1860. Výstava je doplněna i několika historickými fotoaparáty

Výstava potrvá do 2. září.

Výstavy zároveň doprovodí akce:

DOBRÝ SKUTEK PRO PEJSKY

V rámci výstavy konané ve spolupráci s Kynologickým klubem v Chrudimi a Psím útulkem Chrudim bychom rádi pomohli všem pejskům v chrudimském útulku.

Proto bychom chtěli požádat všechny, kteří mají doma nepotřebné hračky (plyšové i gumové) a byli by je ochotni věnovat chlupáčům v útulku, nechť tak učiní. Pomohou tak zabavit pejsky při jejich čekání na nový domov. Uvítáme i psí granule a pamlsky.

Sběrné místo je po dobu konání výstavy od 14.6. – 2.9. 2018  v pokladně REGIONÁLNÍHO MUZEA V CHRUDIMI v běžné otvírací době.

Za pejsky DĚKUJEME!

PSÍ SOBOTA V MUZEU

Na poslední prázdninovou sobotu si pro Vás Regionální muzeum v Chrudimi připravilo sobotu plnou her, tvořivých dílniček a psích překvapení. Jedno překvapení můžeme prozradit  ale už nyní, a sice velkolepou přehlídku psích kamarádů Guccika a Hopyka, kteří nás provedou světem psí módy. Na zručné i méně zručné návštěvníky budou čekat dílničky, společně si vyrobíme například ozdobnou brož s pejskem. Pro naše nejmenší bude připravena „Alíkova psí herna“.  Na všechny milovníky psů se budeme těšit v sobotu 1. září 2018 od 9 do 13 hodin.

ASTRONOMICKÉ TRADICE V PARDUBICKÉM KRAJI

Výstavu Astronomické tradice v Pardubickém kraji připravilo RM v Litomyšli ve spolupráci s Národním technickým muzeem (NTM). Výstava mapuje nejstarší výzkumy nebeských jevů, jež ve východních Čechách prováděli v 17. a 18. století litomyšlští piaristé. Dále představuje osobnosti astronomie včetně Zdeňka Kopala, nejvýznamnějšího českého astronoma 20. století, který se podílel v USA na přípravě letů člověka na Měsíc. Výstava bude doplněna astronomickými, navigačními a geodetickými přístroji 16.–20. století ze sbírek NTM a interaktivní astronomickou stezkou pro dětské návštěvníky. Výstava potrvá od 13. září do 28. října.

Doprovodné akce:

Přednáška:

ČESKOSLOVENSKÉ VOJENSKÉ LETECTVO V ROCE 1938

(letecká technika a problematika jejího hodnocení)

Jaké bylo vybavení československého vojenského letectva v roce 1938? Jak na tom bylo po kvantitativní a kvalitativní stránce ve srovnání s potencionálními soupeři, spojenci a dalšími státy Evropy? Na tyto a některé jiné otázky se pokusí nalézt odpověď přednáška Mgr. Petra Bočka, pracovníka SOkA Chrudim.

Středa 26. září v 17 hodin

 

Muzeum loutkářských kultur 

Břetislavova 74, 537 60 Chrudim, 469 620 310, puppets@puppets.cz, www.puppets.cz, www.facebook.com/mlk.cr

Stálá expoziceMagický svět loutek

Vstupte do Magického světa loutek a nechte se vést od historie k moderně českého loutkářství. Nahlédněte do světa Orientu. 

Výstavy:  Pohádkový život rodiny Lamkových

Výstava je poctou legendárním tvůrcům animovaných filmů pro děti, Haně a Josefu Lamkovým. V jejich dílně spatřily světlo světa pohádky na dobrou noc O človíčkovi, Flok a Flíček a jiné. Výstava trvá do neděle 16. září.

 

Pod Širokými schody

Vodní zdroje Chrudim, U Vodárny 138, 469 637 101, vz@vz.cz, www.vz.cz

TVÁŘE ÚMLUVY CITES 

Návštěvní doba: 4. a 9.–31. srpna, pondělí až pátek 8 – 16 hodin

OD CHRUDIMKY K JIŽNÍMU OCEÁNU 

Výstava. Vernisáž v úterý 4. září v 18.30 hodin. Otevřeno: 5.– 27. září, pondělí až pátek 8–16 hodin.

Následuje přednáška - Milan Pilný v 19 hodin. 

NEROSTY, HORNINY, ZKAMENĚLINY 

V rámci Dne otevřených dveří památek otevřeno v sobotu 8. září, 9–17 hodin

 

Galerie Art

Světlana a Luboš Jelínkovi, www.galerieart.cz, návštěvní doba: Po–Pá 14–17.30, So 9–11.30

JOSEF BOLF – KRESBY

Výstava potrvá do 1. září.

MICHAL PLÍHAL - KERAMIKA

Galerie Art - gotické sklepy

FRANTIŠEK BÍLEK • GRAFIKA

Výstava potrvá od 8. září do 27. října.

MIROSLAV OLIVA - KERAMICKÉ SOCHY