akce, dílna, workshop
7.12.2018 od 08:00
Chrudim

BETLÉM ŘEZBÁŘE PAVLA TAPUŠÍKA V TURISTICKÉM A INFORMAČNÍM CENTRU

Betlém řezbáře Pavla Tapušíka je vystaven v Turistickém a informačním centru na Resselově náměstí.

Betlém veřejnosti přístupný během otevírací doby infocentra od 30. listopadu 2018 do 6. ledna 2019 (Po-Pá 08:00-12:00 12:30-16:00, So 08:00-12:00). 

VENKOVNÍ BETLÉM NA RESSELOVĚ NÁMĚSTÍ

Venkovní betlém řezbáře Radka Smejkala představen a požehnán při rozsvícení vánočního stromu na Resselově náměstí o první neděli adventní 2. prosince 2018.

 

Informace z Chrudimského zpravodaje - prosinec 2018

Nejprve tedy vyjádření pana Pavla Tapušíka – autora a majitele interiérového betlému:

Z jakého materiálu jste betlém vyřezal a proč? Jak se chová materiál po vyřezání, jakou jste použil povrchovou úpravu?

Postavy, stavby a stromy jsou z lipového dřeva, protože to je nejvhodnější a nejčastější materiál na řezbářské práce. Proto by měl každý řezbář zasadit za svůj život alespoň jednu lípu. Lipové dřevo na chrudimský betlém je vyschlé několik let, takže už nijak nepracuje, nepraská a navíc je vše namořeno a lakováno matným lakem, čímž je životnost dřeva prodloužena určitě na spousty desítek let. Samotné bednění, na kterém betlém stojí a které není moc vidět, je ze smrkových lepených prken.

Jaký pracovní postup jste užil?

K práci používám ručně kovaná dláta a řezbářské nožíky a některé věci se ještě „přejedou“ jemným brusným papírem.

Co Vám dalo nejvíce práce a co Vás nejvíc bavilo?

Vzhledem k tomu, že nejsem nijak vyučen výtvarně ani nijak od dřeva, tak si na spousty věcí přicházím při samotné práci, a to je vlastně i to, co mě baví. Bylo pro mne poměrně složité vyřezat koně, naproti tomu velbloud šel snadno.

Jak jste si poradil s mechanikou pohyblivých figurek?

Po loňském nezdaru s pohonem hřídelky se snad letos zadařilo a budeme moci vidět některé řemeslníky v pohybu.

Jaké máte ohledně betlému plány do budoucna?

Asi nejvíce práce bude do příštího adventu, kdy se stávající scéna rozbourá a předělá se do tvaru betlému rohového, takže to bude znamenat nové bednění, předělání jesliček a vůbec celé scény, světel i mechaniky. Určitě přibudou další postavy, aby se celé dílko přiblížilo co nejvíce finálnímu konci.

Pan Radek Smejkal – autor venkovního betlému (betlém je majetkem města):

Z jakého materiálu jste betlém vyřezal a proč?

Betlém je z dubu. Důvodem, proč ke své práci nejraději používám právě dub, je, že nejméně praská, krásně se řeže motorovou pilou a výborně se brousí. Další přidanou hodnotou je jeho dlouhá životnost. Pro práci vyhledávám zásadně dřevo, které není vyschlé, protože dřevo, které je již vyschlé, tak obsahuje praskliny a mikrotrhliny, které mi už neumožňují vyřezat projekt, dle mé představy.

Jaký postup jste užil?

Zásadně pro svou práci používám motorové pily, kterými dnes dokážu vyřezat i poměrně drobné detaily. Ke konečnému začištění používám různé brusky a dláta.

Jak se materiál po výrobě chová, musel jste něco opravovat?

Dřevo je živý materiál, a tak pracuje i po vyřezání. Tím dochází k sesychání materiálu a po vyřezání se objevují praskliny. Z řezbářského pohledu jde o přirozený jev patřící ke dřevu. Z pohledu laické veřejnosti jde občas o znehodnocení díla. Proto pokud dojde k zásadní trhlině, která dojem z řezby více narušuje, snažím se tyto trhliny vyplnit vlepením kousků dřevěných klínků, které nejpřirozeněji prasklinu zacelí.

Co Vám dalo nejvíce práce a co Vás nejvíc bavilo?

Jelikož u takto velikých soch už musí dojít k lepení více kusů dřev do sebe, tak právě tato příprava spasování jednotlivých částí je celkem zásadní. Nejvíce mne na díle baví modelace obličeje, protože to tu sochu právě oživí a vdechne dílu výraz.

Jak jste prováděl závěrečnou povrchovou úpravu a má tato úprava vliv na životnost díla?

Každý řezbář má svoji osvědčenou povrchovou úpravu, nicméně já používám tenkovrstvou lazuru. Tato lazura obsahuje již v sobě všechny důležité ochranné faktory, které jsou pro zvýšení trvanlivosti zásadní. Správnou a opakovanou povrchovou ochranou lze životnost dřeva několikanásobně prodloužit.

Vyřezáváte hodně betlémů?

Je pravdou, že za poslední rok řežu již třetí, ale jsou to vždy takové vlny, a tak doufám, že se zase vrátím ke svým oblíbeným zvířátkům.