výstava
2.8.2020 od 23:59
Chrudim

Muzeum barokních soch

Školní náměstí, Chrudim, 469 660 662, www.barokochrudim.cz

Návštěvní doba: Po–Ne 9–12, 13–17

Muzeum barokních soch představuje město Chrudim jako významné mimopražské  centrum barokního sochařství. Expozice muzea je umístěna ve zrekonstruovaných prostorách kostela sv. Josefa v areálu bývalého kapucínského kláštera v Chrudimi. Exponáty muzea, tvořené kamennými a dřevěnými plastikami špičkové kvality, reprezentativně zastupují fenomén východočeského sochařství závěru 17. a první poloviny 18. století. Kolekci tvoří díla Jiřího Františka Pacáka, Ignáce Rohrbacha (působících v kraji až hluboko za polovinu 18. století).

 

Regionální muzeum v Chrudimi

Široká 86, Chrudim, 469 620 330, info@muzeumcr.cz, www.muzeumcr.cz 
Návštěvní doba: Út–Ne 8.30–12, 12.30–17

Stálé expozice:

MOZAIKA Z DĚJIN REGIONU

PLAKÁTY ALFONSE MUCHY

Výstavy:

KRASOHLEDY ZE SBÍREK SILVIE VACKOVÉ A VÝROBCŮ Z ČRKOŘENY / ROOTS aneb Život pod zemí

V zdravém těle zdravý duch aneb Jak se na Chrudimsku dříve sportovalo

Sport se dříve provozoval především pro zábavu a posílení těla a mysli. Jeho počátky můžeme hledat už v antice, tak hluboko do minulosti ale nepůjdeme. Podíváme se do 60. let 19. století, kdy vznikl Sokol, představíme první cyklisty na vysokých kolech, připomeneme počátky tenisu, fotbalu, atletiky a dalších sportů, které se na Chrudimsku provozovaly koncem 19. a v první polovině 20. století. Otevřeno do 30. srpna 2020.

S čím si hrály děti na Chrudimsku

Výstava představuje výběr ze sbírkového fondu historických hraček Regionálního muzea v Chrudimi, a to předměty pocházející z měšťanských domácností z Chrudimska, popřípadě v regionu vzniklé. Muzeum získávalo hračky již v prvních desetiletích své existence, k prvním patřil soubor plechových hraček chrudimské firmy Rudolf Elgart z roku 1910. V posledních letech se nám podařilo získat poměrně velké množství dalších hraček, se kterými si hrály chrudimské děti především ve 2. třetině 20. století. Otevřeno do 30. srpna 2020.

Psí duše léčí

Na této výstavě fotografií se návštěvníci seznámí s metodou pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa nebo feny. Otevřeno do 30. srpna 2020.

 

Muzeum loutkářských kultur 

Břetislavova 74, 537 60 Chrudim, 469 620 310, puppets@puppets.cz, www.puppets.cz, www.facebook.com/mlk.cr

Otevírací doba: Po–Ne | 8,30–17,00

Muzeum má do 21. 6. otevřeno v omezeném provozu. Návštěvníci mohou navštívit výstavu Ultrafialové retro, Hnízdo pro duši nebo terasy muzea. Herna muzea je z hygienických důvodů uzavřena. Muzeum také do konce června ruší všechny plánované akce pro veřejnost.

Aktuální vstupné je 50 Kč, snížené 30 Kč

Ultrafialové retro

Luminiscenční divadlo Františka Tvrdka. Ponořte se do vzpomínek a nechte se fascinovat barvami, které odhalí jen tma. Vystoupejte na půdu Mydlářovského domu, kde je ukrytá i luminoherna motivovaná podmořským světem. Otevřeno do 9. ledna 2022

Hnízdo pro duši

Umělecká tvorba lidí s postižením. Poznejte barevný svět fantazie a tvořivosti, který pomáhá lidem s handicapem zapojit se do života. Otevřeno do 1. listopadu 2020.  

Magický svět loutek • Proměněná stálá expozice muzea

Ve stálé expozici MLK proběhly změny! Při návštěvě muzea se můžete těšit na novinky jako je např. pohádková studna, poslechový koutek, ukázka filmových loutek, interaktivní projekce zahraničních loutkových představení a další zajímavosti ze světa loutkářských kultur.

 

Galerie Art

Světlana a Luboš Jelínkovi, www.galerieart.cz, návštěvní doba: Po–Pá 14–17.30, So 9–11.30

Ota Janeček • Kresby, sochy

Otevřeno do 19. září

 

Vodní zdroje Chrudim & Chrudimský fotoklub 

uspořádali "corona" vernisáž výstavy "CO NOVÉHO V GEOPARKU". Po kliknutí zde se zobrazí záznam vernisáže.  

 

Turistické a informační centrum

Resselovo náměstí 1, Chrudim, 469 657 821, 773 993 333, www.navstevnik.cz

TROJROZMĚRNÝ MODEL MĚSTA v měřítku 1:500

Model je pojat jako soudobá veduta. To znamená, že zachycuje co možná nejpřesněji podobu města k dubnu 2015, kdy byly shromážděny podklady k jeho vzniku. Protože si autoři modelu z VIZarch studia uvědomují potenciální důležitost podobného díla pro budoucnost, kladli extrémní důraz na přesnost a věrnost realitě. Model je sice graficky abstrahován, geometricky však odpovídá realitě s přesností na deset centimetrů a je tak nejkomplexnějším zobrazením města v jeho historii.